bütçe yönetimi

Bütçe Programı Ne Kazandırır?
bütçe programı” ile excel ortamında bütçe yapmaktan kurtulabilir ve daha kolay, daha hızlı ve daha isabetli bütçeler hazırlayabilirsiniz. Profesyonel bir bütçe programı ile insan kaynaklı hataların önüne geçerken daha kapsamlı bütçeler de hazırlama imkânına kavuşursunuz. İyi bir bütçenin kolay hazırlanır olması yanında kolayca raporlanabilmesi pivot mantığı ile farklı boyutlarının dinamik bir şekilde incelenebilmesi. Gerçekleşen verilerinizle ayrı raporlarda karşılaştırılabilmesi gerekir. Kolay bütçe hazırlamak farklı bütçe senaryolarını da hızla hazırlayıp değerlendirme imkânını verir. Bu şekilde zamanınızı bütçe hazırlama yerine farklı durumları içeren bütçeleri inceleyerek geçirirsiniz.
Birden fazla şirket söz konu olduğunda aynı raporların konsolide olarak da alınabilmesi için gerekli eliminasyon hesaplarının tanımlanmasıyla birlikte konsolide raporların da otomatik oluşuyor olması gerekir.

Bütçe Detayı Nasıl Olmalı?
Bir bütçe yazılımına veriler bilgiler ne kadar detaylı ise sonunda ulaşacağınız raporlar da o derece detaylı olacaktır. Ne kadar az ve ortalama veriler verirseniz ulaşacağınız raporlar da o ölçüde sığ kalacaktır. Kullandığınız bütçe yazılımı detaylı bir bütçe hazırlayacak yetenekte olmalı ve sizin altyapınız da ona detaylı veri sunabilmelidir. Kullanılacak detaya karar verirken ulaşmak istediğiniz raporların detayını dikkate alarak optimal planlamanız gereksiz iş yükünden kurtulmanızı ve ihtiyaç duyduğunuz raporlara ulaşmanızı sağlar. Bütçe yazılımı içine gereğinden fazla detay yüklemek düzenli olarak zaman ve emek israfına neden olacaktır.

Bütçe Süreci ve Modüler Sistemler?
Satış bütçesi ile başlayan “bütçe yönetimi” üretim bütçesi, gider bütçesi, insan kaynakları bütçesi, maliyet bütçesi ile ilerleyip finans bütçesi ile sonlanacaktır. Tüm bu adımların modüler olması üretim yapmayan bir şirket için üretim modülünün lisansa dâhil edilmeyerek proje maliyetinin düşürülebilmesini sağlar. İlerde gerekmesi halinde ise ilgili modül kolayca sisteme eklenir.

Bütçe Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
bütçe yazılımı”seçerken bütçenizin nasıl olması gerektiğini iyi planlayın. Bütçenizin nasıl olması gerektiğini planlarken de bütçe sonunda ulaşmak istediğiniz “gelir tablosu”, “bilanço” ve analizleri düşünün. UFRS uyumlu rapor, konsolidasyon, marka detayı vs. gibi ihtiyaçlarınızı madde madde tanımlayınız. Ulaşmak istediğiniz tablo ve raporlar bütçeleme sürecinizin nasıl olması gerekeceğini süreç ise kullanmanız gereken bütçe programının nasıl olması gerektiğini ortaya çıkaracaktır.

Bütçe Programı Alım Süreci
Bir bütçe programı almaya karar verdiniz ve yukardaki gibi ihtiyaçlarınızı belirlediniz. Görüştüğünüz firmalar sunum yaptılar ve karar noktasına geldiniz. Bu aşamada ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşündüğünüz bütçe programları acaba ihtiyacınız olan bütçeyi gerçekten hazırlayabilecek mi emin olamıyorsunuz. Bu noktada kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için ilk elemeden sonra kalan firmalardan istediğiniz detayda bir demo bütçeyi ücretsiz hazırlamalarını talep edin. Bu şekilde ilerde sıkıntı yaşamaz ve emin bir şekilde ilerlersiniz. Bütçe yazılımı hızlı kurulup hızlı canlıya alınabilmelidir aksi takdirde proje maliyeti görece yüksek olacaktır. İlerde oluşabilecek destek ihtiyaçlarına ne sürede cevap alınabileceği, yazılım geliştirme ihtiyacı gerekirse bunun mümkün olup olmadığı ve yazılım ekibinin yerli ve rahat ulaşılabilir olup olmadığı gibi noktalar da önceden sorgulamanız gereken önemli noktalardır.

Ersin Genç
Strateji Bilişim San. ve Tic. Ltd. Şti.

http://www.stratejibilisim.com

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.

*